A nagyon erényes emberek – bár tanulságuk kevés segítséget jelent felebarátaiknak – ékesszólóan prédikálnak és megjelenésükkel hathatósabban veszik rá az embereket a jó életre, mint ahogyan szónoki jártasságukkal tehetnék a magasan képzett emberek. - Szeptember 1.
Ha a részben még megszelídítetlen természetünk ösztönzései hivatásunkhoz nem illő szavakat és tetteket csalnak elő belőlünk, mindaddig keményebben kell zaboláznunk ezeket, amíg nem engedelmeskednek nekünk. - Szeptember 2.
Kívánd, hogy mindenki úgy ismerjen belülről, mint kívülről. - Szeptember 3.
Ne légy mindenkinek barátja vagy bizalmasa, hanem kérdezd meg a Szentlelket, hogy kihez indít inkább. - Szeptember 4.
Kívánd, hogy mindenki oktalannak tartson, hogy így Isten bölcsnek tekintsen. - Szeptember 5.
Az engedelmesség leghelyesebb módja, ha buzgóságban nem vársz sem a legmagasabb parancs kényszerítő erejére, sem a rendelkezés közzétételére. - Szeptember 6.
Az elöljáró minél előbb távolítsa el a hibákat, nehogy törvénnyé legyen a szokás, ha egyszer-másszor szemet huny. - Szeptember 7.
Győzd le magad, ha ugyanis magadat legyőzted, fényesebb koronát nyersz az égben, mint a szelídebb természetűek. - Szeptember 8.
Azokkal szemben, akik még gyengék az erényben, a legkevésbé sem szabad keményeknek lennünk, nehogy ebből származó bizalmatlanság sokkal több rosszat szüljön, mint amennyi jót a kemény szemrehányástól remélni lehet. - Szeptember 9.
Az ördög mindennapos ravaszságai ellen alkalmas eszköz, ha naponta előre megállapított időkben őrséget tartunk, magunkba szállunk, minden szavunkat, tettünket és gondolatunkat Isten előtt igen gondosan megvizsgáljuk.* - Szeptember 10.
Ha valamit holnapra ígértél, inkább ma tedd meg, mintsem halogasd. - Szeptember 11.
Ha valaki a fejedelmeket és elöljárókat nyilvánosság előtt becsmérli, több kárt és botrányt okoz, mint hasznot.* - Szeptember 12.
Előre látni, mit kell majd tennünk, és megítélni, amit megtettünk – ezek a helyes cselekvés legmegbízhatóbb szabályai.* - Szeptember 13.
Aki észreveszi, hogy hibázott, ne csüggedjen: a hibák is hasznunkra válnak. - Szeptember 14.
Ne halaszt tested és szenvedélyeid megtagadását az öregkorra, mely egyrészt bizonytalan, másrészt nem bírja a szigorúságot. - Szeptember 15.
Javasolja bár minden ember és minden érv, hogy megtegyünk egy dolgot, mégse kezdjünk bele addig, amíg előbb imádságban nem kértünk tanácsot Istentől. - Szeptember 16.
Az elmélkedés és az Istennel folytatott társalgás korlátozza a szabados természet erőit és féken tartja ösztönzéseit. - Szeptember 17.
Ha a szeretetben haladni akarsz, beszélj a szeretetről, mert amint a szél a tüzet, úgy élesztik a jámbor beszélgetések a szeretetet. - Szeptember 18.
Semmi sem nehéz annak, aki valamire elszánt; főképp azok a dolgok nem, melyeket szeretetből kell tenni. - Szeptember 19.
Aki Istent bírja, azt semmi szomorúság nem érheti, mert Istent saját akarta ellenére el nem veszítheti; minden fájdalom ugyanis valamely jó elvesztéséből, vagy annak elvesztésétől való félelemből származik. - Szeptember 20.
Míg azokat szolgálom, akik az én Uramnak szolgái, úgy tekintem magam, mintha magának az Úrnak teljesítenék szolgálatot. - Szeptember 21.
Isten még igen sok kegyelemmel halmozna el minket, ha a mi rossz akaratunk az ő bőkezűsége elé akadályt nem gördítene. - Szeptember 22.
Isten képmásának – melyet egyszülött Fiának vére által váltott meg – hasznán és nyereségén örülni mindnyájunknak közös kötelessége. - Szeptember 23.
Hogy legnagyobb dolgaink kívánságunk szerint sikerüljenek, a legkisebbekkel kell kezdenünk, hogy így kieszközöljük a nagy dolgokra annak segítségét, aki az alázatosoknak adja kegyelmét. - Szeptember 24.
Isten legfőbb jósága, mérhetetlen szeretete és atyai gondoskodása önként készebb rá, hogy megajándékozzon minket a tökéletességgel, mint mi, hogy keressük azt. - Szeptember 25.
A lélek betegségei származhatnak akár lanyhaságból, akár túlságos buzgalomból. - Szeptember 26.
Ritka a jó munkás, aki nem azt keresi, ami a magáé, hanem ami Jézus Krisztusé. - Szeptember 27.
Gyakran előfordul, hogy mások munkáit a miénk kedvéért akadályozzuk, holott munkánkkal épp mások hasznára kellene lennünk. - Szeptember 28.
Egyetlen ember bukása rémület a többiek számára, és lehűti sokak buzgóságát, akik az erény útján járnak. - Szeptember 29.
Szívemben zenét érzékelek, de hang nélkül, összhangot hallok, de dallam nélkül; mégis oly kellemesnek érzem azt, hogy semmi sem hasonlítható hozzá a világon.* - Szeptember 30.
Loyolai Szent Ignác válogatott gondolatai az év minden napjára.
Loyolai Szent Ignácnak, a jezsuita rend alapítójának, jellegzetes, frappáns tömörséggel megfogalmazott mondásainak gyűjteménye először 1705-ben jelent meg Hevenesi Gábor magyar jezsuita összeállításában. Az évszázadok során egyre újabb kiadásokat ért meg szinte változatlan formában. Különböző korok jezsuitái minden bizonnyal úgy érezték, hogy a gyűjtemény hűségesen adja vissza Ignácot.
A könyvet „Ignáci szikrák” címmel 2009-ben Kecskeméten adta ki a Korda Kiadó
Minden napnak van külön elérhetősége így az év valamennyi szikrját elérheted. Például: /03/10
Egy-egy hónap összes szikráját is lekérheted. Például: /03
Egy témához kapcsolódó minden mondás szintén elérhető. Például: /tema/választás
A témákat pedig kilistázhatod: /temak
Választhatsz véletlen szikrát is a /veletlen oldalon.
Speciális formátumokban is le lehet kérni az adatokat.
Képként is meglehet nézni valamennyi szikrát (akár a véletlenekt is) így: /03/10/kep
Egész nyers szöveget kapsz, ha az url végére teszed, hogy „txt”. Például: /03/10/txt.
Vagy json formátumban a „json” kiegészítővel. Például: /tema/választás/json